Terárium je oknem do jiného světa. Za sklem toho našeho se rozkládá divoký pouštní svět. Pouštní svět plný draků latinsky pojmenovaných Eublepharis Macularius - gekončíků nočních (leopard gecko),
o jejichž krásu a jedinečnost se s Vámi chceme podělit.
šešulky2.jpg

O prodeji mláďat a jejich nakupování

Při kopírování z těchto stránek uvádějte zdroj. Napsání všech článků jsme z dobré vůle věnovali svůj čas a zveřejněné texty jsou naším dušením vlastnictvím.
V této krátké kapitole zodpovíme pár otázek a přidáme několik na ně navazujících faktů, které rozhodně nebudou příjemné a s nimiž se naneštěstí setkáváme poměrně často.

Každý prodej má dvě strany – prodávající a kupující. Základním pravidlem je, aby prodávající věděl, co prodává, ale zároveň by měl kupující vědět, co si pořizuje. Bylo by to sice krásné, ale každému prodejci bezmezně věřit nelze, v utopické společnosti nežijeme. Až časem člověk narazí na chovatele zájemci prověřené, ovšem ani v takovém případě někdy není vyhráno.

Zvláště začínající chovatelé v roli kupujících přesně nevědí, co by měli po prodávajícím požadovat. Nejhorší situace nastává, když jediným klíčem, podle kterého svoje budoucí zvířátko vybírají, je cena. Nehodláme prohlašovat, že vysoká cena je zárukou kvality, stejně jako že nízká cena je zárukou špatného stavu zvířete – případy najdeme různé. Jsou ovšem případy, které se opakují velice často v závislosti na typech prodávajících a zájemců. Vezměme to z pohledu zájemce...
 

Zájemce: „Proč jsou zvířata z chovů zájmových chovatelů tak drahá, když na burze můžu sehnat mnohem levněji?“
(pozn.: používáme termín zájmový, neboť prodejců, kteří by se prodejem živili, u nás zas tolik není)

Důvodů pro cenu gekončíka je několik – mezi ty první řadíme energie na vytápění chovných boxů a krmení. Dále je důležité si uvědomit, že s gekončíkem od chovatele si kupujete i chovatelův čas, který Vám před a po zakoupení věnoval, když Vám radí s chovem, vysvětluje co a proč gekončík dělá a jak s ním nejlépe zacházet. Posledním bodem ceny gekončíka je jistota, hned několikanásobná. Když si cíleně pořizujete barevné mutace, chovatel Vám řekne, jakou barvu vybrané zvíře má a nevymýšlí si, také správně odpoví na to, zda je Vámi vybrané zvíře heterozygotní (tzn. nese v sobě vlohy pro recesivní zbarvení), případně Vám doporučí jednotlivá zvířata, pokud plánujete chovnou skupinku. A jistotou, jakou nejvíce oceníte, je zdraví gekončíka. Chovatel by Vám měl bez problémů poskytnout informace o tom, zda má zvířata testovaná na parazity v trusu. Nemusí mít samozřejmě testovaná všechna mláďata – to je veliký nadstandard, ale gekončíci, které má doma trvale, by testovaní být měli. Každý chovatel by měl znát zdravotní stav svých miláčků.

Druhou variantou jak gekončíka pořídit je burza, kde nejčastěji najdete levné (a aspoň na první pohled pěkné) gekončíky. Samozřejmě na burze prodávají i zájmoví chovatelé, kteří Vám na sebe nechají kontakt, kdybyste se později potřebovali o zakoupeném zvířeti poradit. Tím vystoupí ze šedi anonymity, v níž se ovšem rádi schovávají překupníci a množitelé, jejichž chov nezaručuje žádné již zmíněné jistoty. Na Ostravsku je možné setkat se s takovýmto typem prodejců hovořících polsky, to ovšem není samozřejmostí.
 

Zájemce: „Jak má být gekončík starý v době, kdy ho kupuji? A proč nový gekončík nechce lovit?“

Nejprve zodpovíme druhou z položených otázek. Gekončík si na prostředí svého nového domova musí nejprve zvyknout, a proto se může stát, že nějaký čas nebude přijímat potravu. V okolí má nové pachy, z karanténního boxu či terária je vidět úplně něco jiného, gekončík slyší jiné zvuky. Však také mnoho lidí má problém první den usnout v novém prostředí. Nezvyk znesnadňující přirozené biologické procesy tudíž není nic neobvyklého. Organismus gekončíka ale musí být vybaven natolik dobře, aby zvíře stres z nového prostředí i cestu do něj zvládlo – tím se dostáváme k odpovědi na otázku první.

Při koupi gekončíka není toliko podstatný věk jako jeho hmotnost. Všeobecně uznávanou hmotností, od které je možné gekončíka prodat, je 20 gramů. Po dosažení dvaceti gramů je také možné u gekončíků rozpoznat pohlaví, což dřív nelze. Pohlaví sice může být určeno inkubační teplotou, ale tato metoda není stoprocentní a pohlaví je určitelné až u starších (tedy těžších) gekončíků. Dvacet gramů gekončík od vylíhnutí nabere do tří měsíců. Hmotnosti jednotlivých mláďat chovatelé uvádějí u svých nabídek, ovšem na burze možnost zvážení nemáte. Vybírejte tedy očima podle následujících bodů:

1) Délka celého gekončíka je minimálně deset centimetrů.

2) Pokud nevybíráte jednobarevné formy (např. Super Hypo, Blizzard aj.), všímejte si, zda se skvrny, s nimiž se gekončík vylíhnul, na jeho zádech už rozpadly v tečky. Gekončík, který skvrny ještě má, je na prodej příliš mladý a neměl by být vystaven stresu z nového prostředí. Vizte rozdíl patnácti gramů na dvou následujících fotografiích téhož jedince.
10 gramů
10 gramů
25 gramů
25 gramů
3) Tlustý ocásek gekončíka nočního je část těla, které si každý povšimne nejdřív. Tlustý ocásek je gekončíkovou zásobárnou tuku, a tudíž čím je ocásek tlustší, tím lépe se gekončík bude vyrovnávat s nástrahami svého nového prostředí. Pokud je gekončíkův ocásek hubený a tvarem připomíná tvar české ještěrky, nekupujte ho.

4) Všímejte si abnormalit na gekončíkově těle. Samozřejmě je možné, že někteří gekončíci budou mít regenerát místo původního ocásku, to však ničemu nevadí, pokud je i ten široký – plný tuku. Důležité je dívat se, zda gekončík nemá pokřivené končetiny, předkus a jiné deformace. Před nákupem si na internetu nebo v knížkách prohlédněte, jak vypadá zdravý kus.
zdravý gekončík
zdravý gekončík
5) Pozorujte, jak se gekončík v krabičce pohybuje. Jestli se neplazí po loktech, místo aby správně našlapoval. A jestli se mu nepřeklápí kolenní klouby. Takovéto nepřirozené pohyby jsou důsledkem avitaminózy, tedy špatného výživového stavu zvířete, které nezpůsobil nikdo jiný než chovatel.
 

Na každou vadu zvířete by měl prodávající kupujícího upozornit a netvrdit, že je něco přirozené. Přesto se mnohdy od nových a, ač je to smutné, nešťastných majitelů dozvídáme o opaku. Stejně tak se tito noví majitelé později ptají, jakou že barevnou formu si pořídili, jestli není poznat, zda nemá zvíře parazity a podobně. Na tyto otázky by se však měli ptát prodejce, od něhož zvíře mají, protože nikdo jiný to nemůže vědět lépe. Avšak právě na přístup prodejce (od kterého mnohdy pořídili levně) takovíto zájemci nejvíce doplácejí. Pro něj totiž jeho role skončila v okamžiku, kdy za zvíře dostal peníze.

Nejhorší variantou je, když všechna tato úskalí zájemce zná a přesto se rozhodne takového gekončíka pořídit. V každém z nás se občas ozvou záchranářské pudy, ale je třeba si uvědomit, že chovatelé, kteří prodávají gekončíky ve špatném zdravotním stavu, je prodávají kvůli zisku a nikolivěk pro radost. Takže zisk takovému prodejci jenom potvrdí jeho cíl, a prodejce tedy může začít do světa produkovat daleko víc špatně zaobstaraných gekončíků.

Na chovatelských burzách jsou k vidění gekončíci, kteří nemají ani pět centimetrů a přesto jsou na prodej. Totéž platí o chovatelských webových stránkách a nabídkách v různých inzercích. Jenom to, že tak malé gekončíky nikdo nekoupí, donutí jejich chovatele, aby se o ně nadále starali a uvědomili si, že na zvířatech se nedá tak snadno vydělat.

Závěrem můžeme říci, že kupující si ve snaze zachránit jednoho gekončíka neuvědomí, že svým jednáním zaviní špatný osud desítkám dalších gekončíků. Nutné je také zmínit, že koupí zvířete ze špatného chovu si noví majitelé nedělají radost na dlouho. Špatná výživa v prvních měsících života je totiž příčinou zkráceného života gekončíka, který tak svou existencí nemusí dělat majitelům radost více než 15 let, ale pouze pět let a případné návštěvy veterináře také nebudou radostné. Netřeba snad ani zmiňovat, že takové zvíře se do chovu vůbec nehodí a majitel by ho měl mít jen a pouze na dívání.

Ať už mluvíme o prodejcích, kteří se pouze snaží prodat dobře živené mládě před dosažením hmotnosti dvaceti gramů, o prodejcích, kteří do svých pár mláďat nehodlají ani investovat za krmení, nebo o prodejcích, kteří takto ošizených mláďat do světa produkují desítky až stovky, musíme si uvědomit, že každý prodej má dvě strany. Není jenom nabídka, ale také poptávka, která nabídku formuje. Když je poptávka, je prodej. Kupující se sice může na leccos vymluvit (např. že nevěděl, jak má zdravý gekončík vypadat, což je u zájemce, který chce zdravého gekončíka, dosti nepochopitelné), ale stejně tak se může vymlouvat prodejce, že netušil, v jakém stavu má gekončíka prodávat (což je ještě nepochopitelnější). Špatní prodávající zkrátka budou do té doby, dokud budou špatní kupující.


Autor: Darek Stolinský

Vzhledem k tomu, že za webové stránky neplatíme, musíme se smířit s následující reklamou...

 
06.03.2016 19:54:09
darek.stolinsky

Pokud Vás cokoliv zaujalo a chcete se zeptat, popř. nás v něčem poopravit, budeme rádi, když nám pošlete zprávu.

© copyright 2013-2017

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one