V této krátké kapitole zodpovíme pár otázek a přidáme několik na ně navazujících faktů, které rozhodně nebudou příjemné a s nimiž se naneštěstí setkáváme poměrně často.
Každý prodej má dvě strany – prodávající a kupující. Základním pravidlem je, aby prodávající věděl, co prodává, ale zároveň by měl kupující vědět, co si pořizuje. Bylo by to sice krásné, ale každému prodejci bezmezně věřit nelze, v utopické společnosti nežijeme. Až časem člověk narazí na chovatele zájemci prověřené, ovšem ani v takovém případě někdy není vyhráno.
Zvláště začínající chovatelé v roli kupujících přesně nevědí, co by měli po prodávajícím požadovat. Nejhorší situace nastává, když jediným klíčem, podle kterého svoje budoucí zvířátko vybírají, je cena. Nehodláme prohlašovat, že vysoká cena je zárukou kvality, stejně jako že nízká cena je zárukou špatného stavu zvířete – případy najdeme různé. Jsou ovšem případy, které se opakují velice často v závislosti na typech prodávajících a zájemců. Vezměme to z pohledu zájemce...
Zájemce: „Proč jsou zvířata z chovů zájmových chovatelů tak drahá, když na burze můžu sehnat mnohem levněji?“
(pozn.: používáme termín zájmový, neboť prodejců, kteří by se prodejem živili, u nás zas tolik není)
Důvodů pro cenu gekončíka je několik – mezi ty první řadíme energie na vytápění chovných boxů a krmení. Dále je důležité si uvědomit, že s gekončíkem od chovatele si kupujete i chovatelův čas, který Vám před a po zakoupení věnoval, když Vám radí s chovem, vysvětluje co a proč gekončík dělá a jak s ním nejlépe zacházet. Posledním bodem ceny gekončíka je jistota, hned několikanásobná. Když si cíleně pořizujete barevné mutace, chovatel Vám řekne, jakou barvu vybrané zvíře má a nevymýšlí si, také správně odpoví na to, zda je Vámi vybrané zvíře heterozygotní (tzn. nese v sobě vlohy pro recesivní zbarvení), případně Vám doporučí jednotlivá zvířata, pokud plánujete chovnou skupinku. A jistotou, jakou nejvíce oceníte, je zdraví gekončíka. Chovatel by Vám měl bez problémů poskytnout informace o tom, zda má zvířata testovaná na parazity v trusu. Nemusí mít samozřejmě testovaná všechna mláďata – to je veliký nadstandard, ale gekončíci, které má doma trvale, by testovaní být měli. Každý chovatel by měl znát zdravotní stav svých miláčků.
Druhou variantou jak gekončíka pořídit je burza, kde nejčastěji najdete levné (a aspoň na první pohled pěkné) gekončíky. Samozřejmě na burze prodávají i zájmoví chovatelé, kteří Vám na sebe nechají kontakt, kdybyste se později potřebovali o zakoupeném zvířeti poradit. Tím vystoupí ze šedi anonymity, v níž se ovšem rádi schovávají překupníci a množitelé, jejichž chov nezaručuje žádné již zmíněné jistoty. Na Ostravsku je možné setkat se s takovýmto typem prodejců hovořících polsky, to ovšem není samozřejmostí.
Zájemce: „Jak má být gekončík starý v době, kdy ho kupuji? A proč nový gekončík nechce lovit?“
Nejprve zodpovíme druhou z položených otázek. Gekončík si na prostředí svého nového domova musí nejprve zvyknout, a proto se může stát, že nějaký čas nebude přijímat potravu. V okolí má nové pachy, z karanténního boxu či terária je vidět úplně něco jiného, gekončík slyší jiné zvuky. Však také mnoho lidí má problém první den usnout v novém prostředí. Nezvyk znesnadňující přirozené biologické procesy tudíž není nic neobvyklého. Organismus gekončíka ale musí být vybaven natolik dobře, aby zvíře stres z nového prostředí i cestu do něj zvládlo – tím se dostáváme k odpovědi na otázku první.
Při koupi gekončíka není toliko podstatný věk jako jeho hmotnost. Všeobecně uznávanou hmotností, od které je možné gekončíka prodat, je 20 gramů. Po dosažení dvaceti gramů je také možné u gekončíků rozpoznat pohlaví, což dřív nelze. Pohlaví sice může být určeno inkubační teplotou, ale tato metoda není stoprocentní a pohlaví je určitelné až u starších (tedy těžších) gekončíků. Dvacet gramů gekončík od vylíhnutí nabere do tří měsíců. Hmotnosti jednotlivých mláďat chovatelé uvádějí u svých nabídek, ovšem na burze možnost zvážení nemáte. Vybírejte tedy očima podle následujících bodů:
1) Délka celého gekončíka je minimálně deset centimetrů.
2) Pokud nevybíráte jednobarevné formy (např. Super Hypo, Blizzard aj.), všímejte si, zda se skvrny, s nimiž se gekončík vylíhnul, na jeho zádech už rozpadly v tečky. Gekončík, který skvrny ještě má, je na prodej příliš mladý a neměl by být vystaven stresu z nového prostředí. Vizte rozdíl patnácti gramů na dvou následujících fotografiích téhož jedince.