Terárium je oknem do jiného světa. Za sklem toho našeho se rozkládá divoký pouštní svět. Pouštní svět plný draků latinsky pojmenovaných Eublepharis Macularius - gekončíků nočních (leopard gecko),
o jejichž krásu a jedinečnost se s Vámi chceme podělit.
šešulky2.jpg

Vitamínové přípravky - jak dávkovat Hydrovit AD3E

Při kopírování z těchto stránek uvádějte zdroj. Napsání všech článků jsme z dobré vůle věnovali svůj čas a zveřejněné texty jsou naším dušením vlastnictvím.
Zájemcům o gekončíky nikdy nedoporučujeme sypké vitamínové směsi. Důvodů je několik:
 
 • nepřesné dávkování (když práškem obalíte krmný hmyz, nevíte, kolik prášku který gekončík pozřel, což je zvlášť u lipofilních vitamínů zásadní problém)
   
 • aromata a ochucovadla obsažená v sypkých směsích (např. vanilkové aroma, barvivo kanthaxanthin E161g způsobující poruchy oční sítnice aj.)
   
 • nikde není přesně uvedeno, jak často se mají sypké vitamínové přípravky používat - tyto směsi obsahují dva typy vitamínů: lipofilní (rozpustné v tucích) a hydrofilní (rozpustné ve vodě); zatímco přebytek hydrofilních vitamínů gekončík vyloučí v moči, vitamíny lipofilní se ukládají v jeho organismu a stávají se příčinou metabolických poruch (zjm. z kostí vyplavují vápník, který se ukládá v játrech a ledvinách, což může vést k uhynutí zvířete)
 
Osobně jsme přešli na užívání pouze lipofilních vitamínů, zatímco ty hydrofilní dodáváme skrze krmení (krmný hmyz si u nás pochutnává na pestré stravě - více o složení potravy bohaté na minerály a hydrofilní vitamíny v sekci Vitamíny a minerálie).

V podávání lipofilních vitamínů je důležitá správná a přesná míra, v níž se vitamíny podávají. Tím se předejde mnoha zdravotním problémům gekončíků. Přebytek lipofilních vitamínů se totiž v organismu projevuje stejně jako nedostatek. Přebytek v organismu poznáme především na ocásku gekončíka - patrné jsou zálomky, s nimiž se gekončík nenarodil, ale během života (především během prvního roku věku) se mu ocásek drobně (či více) zvlnil.

Po pročtení složení a vyzkoušení několika druhů vitamínových přípravků jsem zůstali u vitamínových kapek Hydrovit AD3E. Je nám jasné, že každý chovatel doporučuje něco jiného, ale proto také my doporučujeme to, co se osvědčilo nám. A vzhledem k tomu, že jej doporučujeme všem zájemcům o dráčky z našeho chovu, zvěřejňujeme i informace o správném dávkování tohoto přípravku:


Hydrovit dávkujeme každému gekončíkovi zvlášť podle jeho hmotnosti:

 
Hmotnost gekončíka Množství Hydrovitu AD3E
50 gramů 0,05ml
10 gramů 0,01ml
5 gramů 0,005mlJak odměřit správné množství:

Nejlepší je použít inzulinovou stříkačku o objemu 1 mililitr, s níž lze množství snadno odměřit. Jeden mililitr totiž sestává přesně ze dvaceti kapek, takže...
Objem v mililitrech Množství kapek
1ml 20 kapek
0,5ml 10 kapek
0,05ml 1 kapka (vizte Pozn. č. 1)
0,005ml 0,1 kapka (vizte Pozn. č. 2)
Pozn. č. 1:
Jedna kapka odpovídá dávce pro gekončíka o hmotnosti 50 gramů.

Pozn. č. 2:
Objem 0,005ml je množství, které lze získat důkladným rozmícháním jedné kapky Hydrovitu AD3E v deseti kapkách chladné (nejlépe převařené) vody – z objemu celkových 11 kapek gekončík dostane pouze 1 kapku ředěného roztoku na každých 5 gramů své hmotnosti (tzn. gekončík o hmotnosti 30 gramů dostane 6 kapek zředěného roztoku). Zředěný roztok nelze skladovat!Podávání přípravku:
Inzulinovou stříkačkou (bez jehly) kapeme přípravek gekončíkovi mezi nozdry, odkud si ho sám olízne. Pozor, aby gekončík kapání skutečně pozřel, nesmí ho do ničeho utřít ani vyplivnout!

 
Hydrovit AD3E.JPG
podávání.JPG

Správné dávkování:
 • Hydrovit AD3E podáváme 1x za měsíc
 • Pozor na předávkování!!! Přípravek gekončíkům nedáváme častěji než 1x za 30 dní!
 • Nikdy nepoužíváme vícero vitamínových přípravků! Mohli bychom tím ohrozit zdraví gekončíka. (Spolu s pestrou stravou krmného hmyzu coby zdroje hydrofilních vitamínů a minerálů Hydrovit AD3E bohatě stačí.)
 • Je velice důležité, aby byl v teráriu vždy přítomný zdroj čistého vápníku, např. rozemleté vaječné skořápky či sépiové kosti. Vitamín D pomáhá vstřebávat vápník, čímž organismus zvířete správně funguje. Aby však organismus mohl fungovat správně - tedy ukládat vápník v kostech, musí nějaký přijmout.


Upozornění:
Roztok je nutno chránit před přímým slunečním světlem a uchovávat v suchu, při teplotě 15-25°C; nádoby na medikaci udržujeme v čistotě a dodržujeme přesné dávkování.


Nejčastější odpovědi na dotazy týkající se Hydrovitu AD3E:
 • Přípravek má garanci 2 roky (po datu expirace, které je na balení vždy uvedeno, je přípravek nevhodný k použití).
 • Celý název přípravku: Hydrovit AD3E sol. a. u. v.
 • Cena se pohybuje okolo 200,- Kč.
 • Přípravek je možno zakoupit v lékárně nebo u veterináře.
 • Pokud nemáte více než 209 dospělých gekončíků, jedno balení Hydrovitu AD3E Vám na dva roky vystačí.


Autor: Darek Stolinský
Vzhledem k tomu, že za webové stránky neplatíme, musíme se smířit s následující reklamou...

 
01.03.2016 00:04:42
darek.stolinsky

Pokud Vás cokoliv zaujalo a chcete se zeptat, popř. nás v něčem poopravit, budeme rádi, když nám pošlete zprávu.

© copyright 2013-2017

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one