Terárium je oknem do jiného světa. Za sklem toho našeho se rozkládá divoký pouštní svět. Pouštní svět plný draků latinsky pojmenovaných Eublepharis Macularius - gekončíků nočních (leopard gecko),
o jejichž krásu a jedinečnost se s Vámi chceme podělit.
šešulky2.jpg

Vhodné terárium pro gekončíka nočního

Při kopírování z těchto stránek uvádějte zdroj. Překladu všech článků jsme z dobré vůle věnovali svůj čas a zveřejněné texty jsou autorovým i naším dušením vlastnictvím.
Vhodné terárium pro gekončíka nočního
S laskavým dovolením autora jsme pro Vás přeložili kratší text Brada Hickse, chovatele z Conway v Jižní Karolíně (USA), který svůj chov s názvem SC Geckos zaměřuje na různé druhy plazů, jimž se v teráriích snaží vytvořit prostředí co nejvíce podobné přírodnímu a typickému pro každý chovaný druh zvlášť. Poté, co jsme si na internetu mohli prohlédnout mnoho druhů různorodých ubikací pro gekončíky (včetně plastového boxu postaveného vedle záchodové mísy – to údajně kvůli vlhkosti), musíme říci, že s panem Hicksem jeho názor sdílíme, neboť souhlasíme s tím, že zvíře potřebuje přirozené podmínky k tomu, aby nebylo potlačeno jeho přirozené chování a zvíře díky tomu co nejlépe prospívalo.

Nyní už samotný Hicksův názor:
***
Tohle musím adresovat všem skupinám chovatelů gekončíků nočních, které preferují „nesypké substráty“ (pozn.: tzv. „No loose substrate“, které lze najít především na facebooku).
Vypadá to jako nová epocha zájmu o gekončíky, v níž se chovatelé domnívají, že gekončíci jsou nějakými neduživými či křehkými zvířaty, která musejí žít ve sterilním, plastovém prostředí a nemohou přijít do kontaktu s jakoukoli formou sypkého substrátu, protože by ho slepě začala požírat po velkých soustech, což by záhy zapříčinilo jejich smrt. Toto tvrzení však je až směšně vzdálené realitě. Gekončíci jsou jedni z nejodolnějších druhů chovaných v zajetí, ne-li druh nejodolnější. To proto patří mezi nejpopulárnější zvířata na trhu. Váš chov by vskutku musel být příšerný, aby zabil zdravého gekončíka nočního. Gekončíci totiž jsou jako malé tanky.
Pokud je terárium připomínající přírodní prostředí provedeno náležitě, gekončíkovi se v něm daří a sám dobře prospívá (mám na mysli terárium opravdu připomínající skutečné prostředí, ne pouhou „bednu“ s pískem). Terárium s přírodním vzhledem dá chovateli více práce a vyžaduje, aby skutečně rozuměl zvířeti, které chová. Tato alternativa však není vhodná pro člověka, co se prohání po zverimexech a vybere si roztomilého malého gekončíka, protože byl hodně hubený a zrovna byl na prodej. Tato alternativa je pro chovatele znalého, pro chovatele, jež se věnuje svému chovu naplno a nepřečetl si pouze jednu či dvě stránky vyhledané na googlu.
V dnešní době je plastový box, coby chovná nádoba, variantou mnohem jednodušší pro potenciální i stávající chovatele – obzvlášť pak pro zájmové chovatele nové nebo takové, kteří o svém gekončíkovi neví vůbec nic. Ale v žádném případě by se takový způsob chovu neměl rozšířit po celé komunitě ke všem mladým naivním chovatelům jako jediná správná možnost k tomu, aby gekončík prospíval. Nebojte se terárií napodobujících přírodní prostředí jen proto, že s jejich provedením ještě nejste zcela obeznámeni či Vám připadají netypická pro chov gekončíka. Ale pamatujte, gekončíci ve volné přírodě žijí docela dobře a po dlouhý čas, také tam pro ně není nikdo, kdo by vysával sypké části z jejich přirozeného prostředí a kdo by je krmil z misky.

 
***

Brad Hicks věří, že osvěta ve všech aspektech chovu gekončíka nočního udělá tuto zálibu mnohem lepší pro samotná chovaná zvířata. Ke svému krátkému článku připojil několik obrázků z knihy The Eyelash Geckoes – Care, Breeding and Natural History, na nichž si můžeme prohlédnout příklady přírodního prostředí obývaného gekončíky nočními.
 
malý tank 2.jpg
malý tank 1.jpg
Autor: Brad Hicks
Překlad: Darek Stolinský

Vzhledem k tomu, že za webové stránky neplatíme, musíme se smířit s následující reklamou...

 
01.03.2016 00:01:19
darek.stolinsky

Pokud Vás cokoliv zaujalo a chcete se zeptat, popř. nás v něčem poopravit, budeme rádi, když nám pošlete zprávu.

© copyright 2013-2017

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one